in

Поради психологів: як спілкуватися з онкохворими дітьми

Онкологічне захворювання у дитини – це завжди удар для батьків. Головне завдання мами і тата в цей період – прийняти діагноз. Це складно і потребує значних душевних зусиль, але саме це допоможе родині пережити випробування. В такий момент головним для батьків стає питання: «Що робити?». Але розуміння того «як робити» наступні кроки може більше вплинути на стан дитини. Про це розповідають психологи Анна Яковенко та Галина Дмитренко.

Емоції

Дуже часто в такий складний період життя в горлі комом стають сльози. Емоції починають зашкалювати, хочеться просто розридатися. Багато стримуються з останніх сил, щоб не показати свої сльози маленькій хворій людині. Але чи варто це робити?

Діти онко-гематологічного відділення такі ж, як і всі інші. Вони сумують і радіють, борються і сумніваються. Єдине, чим вони відрізняються від інших дітей – це тим, що вони дуже тонко відчувають фальш і обман.

У спілкуванні з дітьми діє тільки щирість, відкритість, емпатія. Звичайно ж, дитина, зрозумівши, що співрозмовник штучно «натягує» посмішку, буде відповідати тим же або не захоче спілкуватися.

kids-1387118_1280

Чи варто повідомляти дитині погані новини?

В першу чергу необхідно розібратися, погані вони чи це важлива інформація, яка дає можливість дитині або підлітку брати участь у вирішенні домашніх справ. Дивлячись, як озвучити цю новину. Якщо рідні і близькі самі не будуть сприймати новину тривожно, вони зможуть і дитині озвучити все спокійно, що і буде сприйматися відповідно. Якщо новина дійсно може ввести дитину в небажаний емоційний стан, важливо проконсультуватися з психологом, як можна це зробити. Принаймні, говорити дозовано, з огляду на стан здоров’я і сприйнятливість дітей.

Спілкування

У бесіді з дітьми можна вибирати будь-які теми, які їх цікавлять. Тому що важливе спілкування, розуміння.

Існує проміжний момент між сприйняттям минулого і плануванням майбутнього – це мовчання. Іноді важливо разом помовчати, розуміючи один одного за допомогою погляду та рухів. Як минуле, так і майбутнє, може бути для дитини ресурсом. Добре придивіться на реакції дітей, і вам стане зрозуміло, що важливіше в цей момент озвучити. Минуле дає приємні спогади і може стимулювати дитину боротися з певним захворюванням. Планування майбутнього так само мотивує до дії. Можна спробувати не планувати глобально, а на найближчу перспективу (щось просте). І коли планування почне збуватися – дитина більше буде вірити.

У дитини постійно виникають питання про її життя і в такій ситуації – це не виняток. Що ж робити, якщо дитина запитує, чи помре вона?

Говорити про смерть з дитиною можна. Питання: чи готовий сам дорослий про це говорити? Часто буває, що тема смерті простіше сприймається дитиною, ніж дорослим. Тоді слід уточнити готовність дорослого. Знову ж, проконсультуватися з психологом. Тому що кожна дитина індивідуальна, і важливо враховувати її особливості при розмові. Якщо дитина зневірилася в своїх силах, зник настрій надовго – це можуть бути деякі ознаки депресивного стану. Важливо проконсультуватися з фахівцем. Якщо дитина позитивно реагує на гумор, можна відповісти жартом. Перекласти його сумну реакцію на виконання завдання в цікаву і веселу гру.

boy-507323_1280

Обійми

Іншим вкрай важливим моментом є тілесний контакт матері і дитини. Збільшення числа дотиків, обіймів, «тілесний симбіоз» сприяють зняттю стресу у дитини і надають сильну підтримку дітям будь-якого віку. Мова рухів тіла є важливим додатковим способом спілкування, що дозволяє висловити глибокі почуття.

Спосіб життя

Під час серйозного захворювання дитини на рішення і реакції батьків впливає глибоке почуття провини. Це почуття спонукає захистити дитину від домашніх обов’язків, потурати бажанням, на багато що закривати очі. Проте, найбільш доцільним є застосування розумних виховних заходів з урахуванням ситуації.

Ті діти, які ведуть звичайний спосіб життя і підтримують звичні відносини, відчувають себе впевненіше, краще, нормально взаємодіють з усіма членами сім’ї.

Для батьків в цей момент важливо не закриватися від усього світу, звертатися за допомогою. Особливо, коли один з тягарів на їхній душі – фінансові питання, грошей часто не вистачає. У таких випадках сім’ям допомагають волонтери, соціальні проекти та організації. Так, в Україні стартував проект «Роби добро». Він народився у співпраці Благодійного фонду «Таблеточки» і компанії Lenovo. В рамках проекту компанія перераховує гроші в фонд, і кошти йдуть на придбання супроводжуючих медикаментів для онкохворих дітей в лікарні ОХМАТДИТ.

Взяти участь в проекті «Роби добро» і допомогти діткам одужати  просто. Якщо ви купуєте планшет, ноутбук або комп’ютер Lenovo до 15 жовтня за звичайною ціною, компанія перераховує 50 грн в фонд «Таблеточки».

 

Текст: Анна Яковенко, Галина Дмитренко

circle-1

circle

Оцінити статтю

0 балів
Плюс Мінус

Автор: Редакція IT-MAMA

Редакція It-Mama – це команда людей, які відвідують заходи, цікаві для кожної мами, беруть інтерв'ю в успішних жінок та мам, слідкують за новинами в сфері дитячої психології та освіти, дізнаються про якісні українські дитячі бренди, словом, роблять все можливе, щоб наповнити онлайн-журнал It-Mama найцікавішими та найактуальнішими матеріалами.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Comments

0 comments

Я-Дневник: компас, зеркало и карта сокровищ для «поколения-Z»

Детские бранчи в ресторане Вилла Ривьера