Що таке Україна? Країна, де ми живимо? Що в ній незвичного? Чому ми її любимо? І головне, як пояснити це дитині? Як цікаво розказати їй про історію, культуру та оточуючий світ? Редакція IT-Mama разом з Київським Домом Книги та інтернет-магазином booker.in.ua підготувала відповідь на це питання. Ми відібрали п’ять різних книжок про Україну, прочитали їх, та розповідаємо, чого вони можуть навчити дитину.

Це – наше і це твоє. Моя перша книжка про Україну

Велика кольорова книжка зроблена для зовсім маленьких дітлахів і, як зрозуміло із назви, підходить для першого знайомства з країною. У ній немає статистичних даних, пояснень, масивів  тексту – такі речі більше підходять для більш старших дітей. Але у книжці є цікаві об’ємні ілюстрації та значущі факти. Це своєрідний маленький збірник того, чим пишається країна.

Наприклад, мова іде про знаменитий літак Мрія і в доступній формі пояснюється, який він: завдовжки як потяг метро і завширшки з Олімпійський стадіон. В «Мрію» навіть влізе 50 слонів, а цього навіть не знали ми у редакції IT-Mama.

Серед цікавих фактів також є такі:

  • Чи ви знали, що саме в Україні винайшли гасову лампу?
  • А що «Асканія-Нова» — один з найстарших заповідників у світі?
  • Вгадайте, де найбільші запаси солі в Європі?
  • А у якої країни найдовший в світі музичний інструмент?

«Це – наше і це твоє» має зовсім небагато матеріалу, але і не потребує цього: така яскрава і зрозуміла книга здатна зробити головне – зацікавити навіть у юному віці.

Доречі, існує цілий канал на Youtube з мультиками «Це – наше і це твоє».

Франко від «А» до «Я»

Хто такий Іван Франко? Діти зустрічаються з ним досить рано: через його казки, які розповідають батьки, читають у садочку чи вивчають у школі. Познайомити дитину із видатною постаттю Івана Франка та розказати, що не казками єдиними прославився митець, допоможе книга Видавництва Старого Лева. Це своєрідна енциклопедія життя, творів та ідеології геніального українця. На кожну літеру абетки, від «а» до «я» тут зустрічаються слова, прізвища та теми, пов’язані з Іваном Яковичем.

franko_vid_a_do_ya_101

Книга дуже сучасна, зрозуміла та має неперевершений дизайн і ілюстрації. На них Франко не просто далека історична постать, а людина, близька до кожного.

З простої і цікавої текстової частини батьки і діти дізнаються, яким був Франко, де він жив, яка в нього була родина, які були принципи та навіть що він любив поїсти.

А у кінці цікавий бонус – мапа Львова та України з позначками відомих місць, де жив, любив бувати та подорожував Франко. Тож можна навіть влаштувати цікавий квест «Стежками Франка» прогулюючись містом Лева.

franko_vid_a_do_ya_103

Лицарство козацьке

Козаки – героїчна та відома сторінка української історії. І цим славетним постатям присвячена ціла кольорова енциклопедія, з картами, розворотами та зображеннями грандіозних битв. У книзі наприклад є відповіді на такі питання:

  • Хто такі козаки, як вони з’явилися і де жили?
  • Який був побут козаків на Січі?
  • Яку зброю вони використовували?
  • Як козаки воювали на суші і на морі?
  • Хто це – «характерники»?
  • Яка була структура козацької армії?

І це ще й не все. Книга охоплює безліч деталей, від посуду до легендарних гетьманів і отаманів Запорозького війська. А також розповідає цікаві козацькі історії, наприклад про те, як козак урятував Відень. Цікаво? Ще б пак!

Червона книжечка

Україна – це не тільки героїчна історія, але й неймовірна природа. «Червона книжечка» якраз про те, як цю природу зберегти. В книзі наведені рослини, птахи, тварини та мешканці морських глибин, які проживають тут, на нашій землі, але зовсім скоро можуть зникнути.

Кожна жива істота має велику ілюстрацію та дані про те, де її поки можна знайти. Серед дивовижних мешканців є волохатий краб, білуга, плямиста саламандра, тритон, пелікан, дрохва, лісовий кіт та навіть ведмідь!

112

Наприкінці книжки для маленького читача є практичні поради про те, як можна допомогти природі своїми силами. Наприклад, допомагати платам, саджати дерева, не використовувати пластик, утилізувати сміття та інші прості та зрозумілі речі.

Шептицький від «А» до «Я»

Іще одна книга-енциклопедія про видатних постатей української історії. Так само, як і у книзі про Франка, на кожну літеру приходяться події, теми чи люди, пов’язані із митрополитом. Книга має дуже багато цікавих фактів і знайомить читача з новим Шептицьким. Не таким, який від зазвичай у шкільних підручниках, а зовсім зрозумілим, та від цього не менш значущим.

sheptyckij